Plakaty propagandowe – nietypowa dekoracja ścian

Radziecki plakat propagandowy

Pomysły na wystrój mieszkania są ograniczone jedynie przez wyobraźnię domowników. Wnętrze może klarować się jako nowoczesne, skąpane w stonowanych barwach lub jako energiczne, w jaskrawych kolorach i wzorach. Narzędziem, które może nadać wnętrzu osobliwego charakteru, są różnego rodzaju dekoracje ścienne. Każdy potrafi sobie wyobrazić tematyczne obrazy, fototapety, a nawet zegary lub wiszące rzeźby. Ciekawą, a zarazem nietypową alternatywą są plakaty propagandowe.

Osobliwy klimat i duch przeszłości

Prawdopodobnie każdy natknął się na plakat propagandowy w internecie lub przestrzeni publicznej, np. w restauracjach lub pubach tematycznych. Cechują się one unikatową pożółkłą barwą papieru i zawierają zazwyczaj chwytliwe hasło faworyzujące dany kraj lub grupę społeczną. Sztandarowymi przykładami mogą być wszelkie plakaty propagandowe ZSRR, które niemal zawsze zawierały kolor czerwony nawiązujący do flagi oraz silne hasło podkreślone wykrzyknikiem. Plakaty nawiązujące do lotów kosmiczne obfitowały w zdania pokroju: „Droga w kosmos jest radziecka”. Plakaty te z uwagi na ich nawiązanie do dawnych sytuacji geopolitycznych są już przedawnione i stanowią ciekawy relikt przeszłości. Dzięki temu mogą posłużyć jako element osobliwego wystroju wnętrza.

Ściana z plakatami propagandowymi

Plakaty wielofunkcyjne

Kawiarnia nawiązująca do stanu wojennego może przyozdobić ściany w plakaty propagandowe PRL. W muzeum II wojny światowej odnajdą się doskonale niemieckie plakaty propagandowe. Nawet w prywatnym domu, gdzie lokatorzy są entuzjastami historii XX wieku, można połączyć plakaty z innymi elementami przeszłości, by stworzyć spójne tematycznie pomieszczenie. Zauważyć można, że takie relikty dawnych czasów mogą być wykorzystane w wielu miejscach, wystarczy tylko użyć wyobraźni. Jako, że każdy taki plakat jest charakterystyczny, tworzony według danego schematu, ściana nim ozdobiona natychmiast zdaje się wyjęta rodem z XX wieku.

Plakaty „niezbyt” polityczne

Wiele osób ma swego rodzaju uprzedzenia wobec dekorowania ścian plakatami propagandowymi. Wynika to z faktu, że kojarzone są z piętnowanymi ustrojami politycznymi czy symbolami zakazanymi. Owszem, istnieją plakaty propagandowe namawiające do agresji wobec wrogów narodu, ale stanowią one znaczną mniejszość. Wiele takich plakatów nawiązuje do życia codziennego czy poszczególnych gałęzi przemysłowych. Przykładem mogą być polskie plakaty propagandowe z hasłem: „Cukier krzepi!”. Jeżeli zatem ktoś nie chce zdobić swej ściany kontrowersyjną grafiką, ma możliwość wyboru wśród wielu neutralnych plakatów w stylu vintage. Z kolei plakaty bardziej odważne mogą być zarezerwowane dla tych, którzy na historię spoglądają z bardzo dużym przymrużeniem oka.

Amerykański plakat propagandowy
Amerykański plakat propagandowy

Prostota dopasowania

Ze względu na swój osobliwy wygląd, plakaty propagandowe wpasują się w dosłownie każdy rodzaj ściany. Na zwyczajnej, jednobarwnej powierzchni będą stanowiły uzupełnienie kompozycji, z kolei na ścianach okraszonych wieloma żywymi kolorami mogą wprowadzać przyjazny dla oka kontrast. Kupno propagandowego plakatu przystoi więc zarówno pasjonatom przeszłości, jak i osobom pragnącym ozdobić wnętrze nietypowym elementem.

Przeczytaj także