Aranżacje salonu w bloku – jak urządzić mały salon?

Mały przytulny salon

Salon, bez względu na swoją wielkość, stanowi reprezentatywną przestrzeń, którą jako pierwszą prezentuje się zaproszonym gościom. W związku z tym dobrze jest zadbać o estetyczne i funkcjonalne jego zaaranżowanie. Urządzenie salonu o niewielkiej powierzchni może się okazać nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli spełnia on rolę miejsca wypoczynku, posiada strefę jadalnianą, a czasami nawet strefę biurową. Z jakich patentów skorzystać aranżując mały salon w bloku?

Jaki kolor ścian do małego salonu?

Pierwszą kwestią, o którą trzeba zadbać podczas aranżacji salonu w bloku, jest wybór odpowiedniego koloru farby na ściany. Projektanci i architekci wnętrz polecają zastosowanie jasnych barw. Odcienie beżu, szarości lub delikatne pastelowe kolory idealnie sprawdzą się do salonów w bloku. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie na jedną ze ścian tapety lub fototapety. Jej kolorystyka powinna być spójna z odcieniem ścian. Ciekawym rozwiązaniem jest tapeta trójwymiarowa, która kreuje wrażenie głębi i optycznie powiększa pomieszczenie.

Mały salon - aranżacja
Mały salon w stylu skandynawskim

Czy dobór mebli ma znaczenie?

Wybranie mebli, które nie przytłoczą małego salonu, a jednocześnie okażą się funkcjonalne, to jedna z najtrudniejszych, ale i najważniejszych kwestii podczas aranżacji salonu w bloku. Przed doborem mebli należy podzielić przestrzeń na strefy, np. wypoczynkową i jadalnianą, tak, aby móc dokładnie określić, jakie meble będą potrzebne. Urządzając niewielki salon, trzeba pamiętać, aby kupić jedynie takie meble, które okażą się niezbędnie potrzebne. Co więcej, ogromnym atutem będzie zastosowanie mebli wielofunkcyjnych. Rozkładana sofa z miejscem do przechowywania, komoda z dużą ilością szuflad, czy modułowe biurko idealnie sprawdzą się w małym salonie.

Aranżacja małego salonu w bloku wymaga zastosowania kilka patentów. Jednym z nich jest wybranie niskich mebli, które nie będą zasłaniać światła wpadającego z okien i nie zmniejszą optycznie pomieszczenia. Fronty mebli powinny być wykonane na wysoki połysk, ponieważ dzięki właściwości odbijania światła, powiększą wizualnie salon.

W jakim stylu urządzić mały salon?

W związku z tym, że do niewielkich pomieszczeń najlepiej pasują jasne, delikatne barwy i proste formy mebli, idealnym rozwiązaniem będzie aranżacja salonu w stylu skandynawskim. Jego podstawą jest minimalizm, zarówno w kolorystyce, kształcie mebli, jak i w dodatkach. Jednolite, jasne ściany, meble wykonane z naturalnych, surowych materiałów, jak drewno, albo metal oraz tekstylia, nadające salonowi przytulności, to kwintesencja stylu skandynawskiego.

Aranżacja salonu w bloku wymaga również rozważnego doboru akcesoriów. Dodatkiem, który wpasuje się w styl skandynawski i optycznie powiększy przestrzeń, jest lustro. Przykładowo można je postawić w pionie w rogu pokoju, aby zaginało wizualnie przestrzeń, albo powiesić je w poziomie, np. nad stołem lub sofą.

Wybierając tekstylia, najlepiej postawić na tkaniny utrzymane w jednolitej kolorystyce, posiadające proste geometryczne wzory, albo będące w ogóle ich pozbawione. Aranżacja salonu w stylu skandynawskim wymaga wzbogacenia go o miękkie poduszki, przyjemne w dotyku pledy, czy proste jednokolorowe zasłony, które sprawią, że wnętrze zachowa wrażenie przestronności, a jednocześnie stanie się ciepłe i przytulne.

Przeczytaj także