Własny salon kąpielowy to marzenie wielu- niestety w po peerelowskich realiach z wielkiej płyty wykonanie takiego projektu jest kompletnie niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie można stworzyć komfortowej łazienki, w której będziemy chcieli się odprężyć. Dokonanie tego nie należy do zadań najprostszych, aczkolwiek nie wymaga zatrudniania projektanta — wystarczy chłodne spojrzenie na metraż, rozmieszczenie punktów wody, kanalizacji i światła i dobranie odpowiednich materiałów, których na szczęście nie brakuje. Przy odrobinie szczęścia aranżacja małej łazienki nie będzie wymagała wielu przeróbek, za to w zdecydowanej większości przypadków nieuniknione jest kucie i doprowadzanie powierzchni do pionu i poziomu.
Bez miary nie ma planowania
Całościowa aranżacja małej łazienki rozpoczyna się od kartki, ołówka i miary. Konieczne jest zmierzenie powierzchni podłogi i ścian, a także zaznaczenie punktów wody i kanalizacji (dokładnie, z określeniem ich wysokości od posadzki), a także punktów światła i dopływu prądu. Nie można przy tym zapomnieć o instalacji gazowej, która jednak w wielu mieszkaniach oznacza piecyk gazowy umiejscowiony właśnie w łazience, a także otworach wentylacyjnych i drzwiach. Jeśli zamierzamy przenieść piecyk gazowy, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to procedura wymagająca zatwierdzenia odpowiednich służb i sprawdzenia warunków oraz możliwości podłączenia go do spalinowych przewodów kominowych w innym miejscu, a także możliwości modernizacji instalacji gazowej — w tym przypadku konieczna jest wizyta fachowców, którzy przeprowadzą prace.
Wróćmy jednak do podstaw, a więc mierzenia i naniesienia pozyskanych danych na papier. Po ich zebraniu pora na konsultacje wszystkich zainteresowanych. Trzeba zastanowić się, czy interesuje nas aranżacja małej łazienki z prysznicem, czy może jednak wolimy wannę, a także czy w pomieszczeniu stanie pralka. Mając te dane, przystępujemy do zestawienia ich z punktami poboru wody i odprowadzenia ścieków. Jeśli na tym etapie wszystko się zgadza, a więc wstępne posadowienie prysznica, umywalki i pralki nie koliduje z ergonomią miejsca, możemy zacząć poszukiwania odpowiednich materiałów oraz urządzeń.
Z prysznicem, czy bez — oto jest pytanie!
Jedni gustują w wannach, inni uwielbiają prysznic. Prawdą jest, że w małej łazience, w której każdy centymetr jest na wagę złota, zdecydowanie lepszym wyborem jest prysznic. Oczywiście można kupić wanny skrojone na miarę minimalnej przestrzeni, ale to dość kłopotliwe rozwiązanie, które nie tylko zaburza wnętrze, ale i wymaga zastosowania osłonięcia nawannowego, które pozwoli zamienić się — w miarę możliwości — w prysznic.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem daje większe możliwości tzw. otwartej przestrzeni. Zastosowanie podłogowej glazury prysznicowej, zamiast standardowego brodzika to pierwszy plus. Drugi to taki, że nie jesteśmy ograniczeni konkretnym wymiarem — nawet szklane zabudowanie ochronne możemy zamówić w nietypowym wymiarze. Zdecydowanie odradzamy zabudowywanie prysznica matowymi kabinami, które tną przestrzeń na małe, klaustrofobiczne kawałki i niweczą nawet najlepsze zamysły aranżacyjne. Poza tym ciekawa deszczownica np. w stylu retro lub industrialnym warta jest wyeksponowania.
Kwestię wieszaków na ręczniki może rozwiązać grzejnik łazienkowy lub dedykowany do zawieszenia na drzwi. Można się także pokusić o małe haczyki montowane bezpośrednio do glazury. Wszelkiego rodzaju wnęki w ścianach, z którymi nie wiemy co zrobić, wykorzystujemy na półeczki, na których mogą stanąć kosmetyki lub świeże ręczniki.
Umywalka i pralka? – a jakże, one się tutaj także znajdą
Umywalka w małej łazience to absolutna podstawa. Zapomnijmy o czasach, w których zamiast niej była wielofunkcyjna wanna. Na rynku znajdziemy różnorodne modele w kompaktowych rozmiarach. Jeśli obok zaplanowaliśmy pralkę, możemy sięgnąć po umywalkę nablatową o finezyjnym kształcie owalu, lub po ciekawą misę. Pod blatem, w części podumywalkowej warto stworzyć miejsce do przechowywania środków czystości. Nad umywalką koniecznie powinno zawisnąć lustro. Dobrym pomysłem są lustra z ukrytymi za nimi szafkami, w których z kolei zmieszczą się codzienne kosmetyki.
Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką musi być odpowiednio oświetlona. W małych pomieszczeniach nie do końca ma znaczenie wielkość płytek, za to ich kolorystyka już tak. W związku z tym zapominamy o ciemnych kolorach i matowych powierzchniach. Lustrzane i satynowe powierzchnie powinny być na porządku dziennym, podobnie jak odpowiednio umiejscowione lustro i punkty światła, które oprócz sufitu znajdują się także na ścianach. Dobrze jeśli pralka jest ukryta pod blatem i stanowi jedną, wizualną całość z innym wyposażeniem.