Druk cyfrowy – co to jest? Jak działa drukarnia cyfrowa

Paleta kolorów w drukarni

Druk cyfrowy to nowoczesna technologia drukowania, która pozwala uzyskać na danej powierzchni nadruk w postaci napisu lub obrazu. Jest szybka, prosta w zastosowaniu i stosunkowo tania. W jakich przypadkach sprawdzają się drukarnie cyfrowe i kiedy warto zdecydować się na ten rodzaj druku?

Druk cyfrowy – co to jest?

Druk cyfrowy to innowacyjna metoda nadruku napisów i obrazów, które świetnie sprawdza się na małoformatowych materiałach reklamowych. Należą do nich, m.in.: wizytówki, ulotki, katalogi produktów, broszury informacyjne, plakaty i książki. W przeciwieństwie do tradycyjnego druku, technologia pozwala zrealizować mniejsze zamówienia natychmiastowo, a większe zaledwie w ciągu kilku godzin. Jest to możliwe, ponieważ drukowanie cyfrowe nie wymaga długich przygotowań, które są niezbędne w przypadku tradycyjnych maszyn drukarskich. Druk cyfrowy pozwala uzyskać wysoką wydajność produkcji materiałów reklamowych i niższe koszty. Produkty finalne (np. broszurki), nie wymagają dodatkowego czasu na wyschnięcie tuszu, co przekłada się na wydajność produkcji. To pozwala natychmiastowo poddawać je bigowaniu lub powlekaniu lakierem wybiórczym. Kolejną zaletą jest opcja zamieszczania indywidualnych informacji na każdym drukowanym egzemplarzu. Oznacza to, że druk cyfrowy świetnie sprawdza się m.in. w produkcji etykiet z numerami seryjnymi. 

Jak działa drukarnia cyfrowa?

Drukarnia cyfrowa składa się z drukarek, które pracują w technologii elektrofotograficznej (laserowej. Drukowane materiały, dostarczane są do drukarek w postaci danych cyfrowych przez komputer. Funkcję matrycy pełni elektrostatycznie naładowany cylinder, czyli fotoreceptor – okryty warstwą światłoczułą. Przez naświetlenie cylindra wiązką laserową, powstaje obraz utajony. Następnie obraz jest drukowany na papierze, folii lub innym nośniku docelowym za pomocą tonera. W ostatnim etapie drukowania, uzyskany obraz zostaje  zespolony termicznie z danym nośnikiem. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wysokiej jakości grafikę na materiałach reklamowych, nawet o niewielkich wymiarach. Drukarnia cyfrowa świetnie sprawdza się w produkcji okolicznościowych materiałów reklamowych, np. broszur informacyjnych czy plakatów reklamowych. Nowoczesne urządzenia umożliwiają dodawanie oraz edycję danych dla kolejnych drukowanych elementów.

Druk cyfrowy – kluczowe zalety

Druk cyfrowy posiada szereg zalet, a do kluczowych zaliczają się: 

  • Szybkość, powtarzalność i wysoka wydajność, ponieważ drukowanie rozpoczyna się tuż po przesłaniu danych z nośnika do drukarki
  • Opcja modyfikacji już istniejącego projektu
  • Ciągłość procesu produkcji w przypadku realizacji kolejnych zamówień
  • Możliwość tworzenia nadruków o dowolnych rozmiarach na różnych powierzchniach
  • Niski nakład druku

Druk cyfrowy świetnie sprawdza się w realizacji prostych projektów, t.j. wizytówki, broszury czy plakaty informacyjne.  Wykorzystywany jest także do drukowania książek – w przypadku małego lub średniego nakładu oraz w przypadku projektów wysokoformatowych tworzonych w różnej rozdzielczości. 

Przeczytaj także