Szkło na ścianie w kuchni – czym zastąpić tradycyjne płytki?

Szkło hartowane na ścianie w kuchni

Czy spotkałeś się już ze szkłem na ścianie w kuchni? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Poznasz je dzięki naszemu artykułowi. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli planujesz remont lub odświeżenie kuchni, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, dlaczego jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie szklanych paneli kuchennych i w jakich aranżacjach sprawdzą się najlepiej. 

Szkło na ścianę w kuchni – hit ostatnich lat

W aranżacjach wnętrz coraz częściej możesz spotkać szkło na ścianach w kuchni. Jak wygląda? Są to specjalne panele szklane, które zazwyczaj są umieszczone nad blatem kuchennym. Z jednej strony stanowią dekorację, z drugiej to powierzchnia, którą łatwo utrzymać w czystości. Dlatego też świetnie sprawdzają się w okolicy płyty grzewczej, bo przecież podczas gotowania czy smażenia często zawartość garnków i patelni ląduje na ścianie przylegającej do płyty indukcyjnej. 

Oczywiście możesz je zastosować na dowolnej ścianie w kuchni, wszystko zależy od Twojego pomysłu na aranżację tego pomieszczenia, Skąd wzięła się rosnąca popularność szkła na ścianie w kuchni? Na pewno wynika z jego zalet, o których więcej piszemy w kolejnym akapicie.

Dlaczego szkło na ściany w kuchni to dobre rozwiązanie?

Jeśli szukasz praktycznego rozwiązania, które ułatwi dbanie o porządek w przestrzeni kuchennej, szkło hartowane do kuchni zdecydowanie do takich należy. Jest to trwałe tworzywo, które świetnie nadaje się do tego pomieszczenia. Niezwykle łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy ścierka nawilżona wodą. Jeżeli zabrudzenia są świeże, nie na nawet potrzeby szorowania, czy używania detergentów.

Co ważne – panele kuchenne mogą mieć dowolny wygląd. Dzięki bogatej ofercie firm, które zajmują się produkcją tego typu asortymentu – masz możliwość wyboru spośród ogromnej liczby grafik, obrazów czy zdjęć. Dlatego też jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdzi się praktycznie w każdej kuchni. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w porównaniu z płytkami czy na przykład ścianą z cegieł – panel kuchenny często jest rozwiązaniem tańszym i dużo szybszym w montażu. 

Do jakich stylów wnętrzarskich najlepiej pasuje szkło na ścianie w kuchni?

Zastanawiasz się, w jakim stylu wnętrzarskim szkło na ścianę w kuchni sprawdzi się najlepiej? Mamy świetną wiadomość! Tego typu panele kuchenne można z powodzeniem zastosować chyba w każdej kuchni. Kluczowy będzie dobór odpowiedniej grafiki wydrukowanej na szkle hartowanym.

Jeśli Twoja kuchnia jest utrzymana w stylu prowansalskim – postaw na zdjęcia lawendy lub uprawy ziół. Podobne obrazy możesz wykorzystać, jeśli Twoja kuchnia jest w powracającym w tym sezonie stylu retro. W tym wypadku świetnie sprawdzą się także zdjęcia imbryków do herbaty czy printów w stylu lat 70.

Nie jesteś pewien, czy wnętrze w stylu glamour i panele szklane idą w parze? Odpowiadamy, że jak najbardziej tak. Zdecyduj się więc na grafiki ze złotymi lub srebrnymi zdobieniami. Jeśli planujesz kuchnię w stylu boho – liście monstery będą jak znalazł. W przypadku stylu nowoczesnego – idealnie sprawdzą się designerskie grafiki, najlepiej czarno-białe.

Jak widzisz – szkło to idealny materiał na ściany w kuchni. Nie dość, że jest niezwykle trwałym i praktycznym rozwiązaniem, doskonale nadaje się do każdej kuchni, niezależnie od jej kolorystyki czy stylu, w którym została urządzona.

Przeczytaj także